fbpx

YARIK DUDAK VE DAMAK

Kusursuz Görünüm Mutlu Hayatlar
imgsolbolumlar-yarikdudakvedamak

YARIK DUDAK VE DAMAK

YARIK DUDAK VE DAMAK NEDİR?

Tipik yarıklar (dudak yarığı, dudak-damak yarığı, damak yarığı) yanında dikey, yatay veya oblik bir hat boyunca oluşan atipik yarıklar da gözlenir.
Bu yarıklar tek başlarına veya aynı hastada görülen birçok doğumsal anomalinin bir parçası olarak (sendromik) ortaya çıkar.

UYGULAMA ADIMLARI NELERDİR?

Yarık Dudak (Tavşan Dudak); Üst dudakta tek taraflı (sağ veya sol) veya iki taraflı olabilir. Dudak yarığı değişik derecelerde (kısmi veya tam yarık) olabilir. Üst dudakta hafif bir çentik şeklinde olabildiği gibi burun deliği içerisine doğru uzanan, üst dişleri taşıyan damak parçasının da (alveol) yarık olduğu tam kat yarıklar da olabilir. Dudak yarığı damak yarığı ile birlikte olabilir. Yarık dudak-damak denilen bu durumda açıklık dudaktan başlar ve tüm damak boyunca devam eder.
Yarık Damak; Nedensel ve embriyolojik bakımdan yarık dudaktan farklıdır.
Damak yarığı sadece yumuşak damakta kısmi olabildiği gibi yumuşak ve sert damağın tamamını içeren tam yarık şeklinde de olabilir.
Submüköz damak yarığı: Yarık hattı bir mukoza perdesi ile gizlenir, daha derindeki yapılar yarıktır.
Damak yarığı V veya U şeklinde olabilir.

YARIK DUDAK VE DAMAKTA AMELİYAT ZAMANLAMASI NASILDIR?

Yarık dudak için önerilen ameliyat zamanı doğumdan sonraki 3. Aydır. Damak yarıklarında ise operasyon zamanı ise hastanın kan değerleri ve kilosu belli kriterlere ulaştığı zaman yani 1 yaş civarıdır.

AMELİYAT SONRASI DÖNEMDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Ameliyat sonrası ilk 1 hafta berrak gıdalar, 2. Haftada ise süt ve mama ile besleme önerilir. 3 haftadan itibaren ise çorba kıvamında yiyecekler önerilir. Ameliyattan sonra hasta beslendikten sonra su ile ağız banyosu ve gargara yaptırılması önerilir.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

Bu uygulama dudak ve damak bölgesine uygulanır.

GÜZELLİĞİNİZİ BERABER KEŞFEDELİM.

İletişim

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin

Start typing and press Enter to search