fbpx

Yağ Enjeksiyonu

Kusursuz Görünüm Mutlu Hayatlar
imgsolbolumlar-yagenjeksiyonu

YAĞ ENJEKSİYONU

YAĞ ENJEKSİYONU NEDİR?

Yağ enjeksiyonu, vücudun yağ dokusu fazla olan bir kısmından alınan yağların işlemden geçirilerek ihtiyaç olan bölgeye iğnelerle transfer edilmesidir. Bu yöntem ile vücutta ihtiyaç olan her bölgeye uygulanabilir. Bu yöntem ile dolgunlaştırmak, kırışıklıkları azaltmak, kontur düzeltmek, ciltte gençleşme elde etmek mümkündür.

YAŞLANAN YÜZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLERİN NEDENLERİ NELERDİR?

Yaş ilerledikçe yüz derisindeki nem oranı azalır. Cildin damarsal beslenmesi zayıflar ve cilt rengi solar. Güneş, sigara, stres, kötü hava koşulları, dengesiz beslenme, yetersiz cilt bakımı cildin parlak ve ışıltılı görünümünün zamanla değişip kırışıklıkların belirginleşmesine cildin incelerek soluklaşmasına, lekelenmelere ve gözeneklerin belirginleşmesine neden olur. Yüz mimik kaslarının aşırı kullanılması yüz çizgilerinin erkenden belirmesine neden olur. Bunun yanında özellikle elmacık kemiği, göz etrafı cilt altı yağ dokusunun volüm kaybı ile birlikte yüz kemiklerindeki aşınma yüzde yaşlanma ve sarkıklıklara neden olur. Yüz yumuşak dokularının ağsal askı sistemi ve platismal yüz kaslarındaki gevşeme de yanaklar ve gıdı bölgesinde sarkmalara sebep oluyor. İşte tüm bu faktörler yüzdeki gölgelerin artmasına sebep olarak yüzün kırışık, sarkmış ve yaşlı görünmesine neden olur.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

Yağ enjeksiyonu vücutta ihtiyaç duyulan her bölgeye uygulanabilir. Pratikte en sık olarak yüz bölgesinde; dudakları belirginleştirmek ve kalınlaştırmak, burun kenarından dudaklara uzanan çizgileri (nazolabial sulkus) doldurmak, elmacık kemiğini ve çene ucunu belirginleştirmek, alın ve kaş arasındaki kırışıklıkları doldurmak, özellikle zayıf kişilerde yanakların dolgunlaştırılması, yüzdeki her türlü çökme ve düzensizlikte, bacaklardaki eğriliklerde, meme asimetrilerinde, liposuction ameliyatı sonrası oluşmuş çukur alanlarda, el sırtında gençleştirme amacıyla, yüz germe ve diğer operasyonlarla kombine edilerek de uygulanabilir.

UYGULAMA ADIMLARI NELERDİR ?

Yağ enjeksiyonu için yağ hücreleri karın, basen gibi fazlalık olan bölgelerden ince kanüllerle alınır. Yağ alınması sırasında 3-4 mm lik kesilerden girilir ve sonrasında belirsiz bir iz kalır. Yağ alınan bölgelerde de bir miktar incelme olur. Eğer fazlalıklarınız az ise bir taşla iki kuş vurmuş olabilirsiniz. Ancak asıl amaç kök hücreden yoğun yağ greftlerini elde etmektir. Elde edilen yağ arzu edilen bölgeye, uygun kanüllerle-iğnelerle enjekte edilir. Kabaca, uygulanan bölgeye göre yağ greftlerinin en az %50 si kalır demek yanlış olmaz. Uygulanan yağın yoğun kök hücre içermesi, kişinin kendi dokusu olması, geniş alanlar için hazır dolgulardan daha fazla elde edilebilmesi bir avantajdır. İşlem sırasında alınan yağın fazlası depolanarak sonrasında yağ alma işlemi yapılmaksızın gerekli bölgelere sadece enjeksiyon ile verilebilir. Bu işlemin dezavantajı konulan yağın belli oranda erimesidir. Yağ hücrelerinde erime olması durumunda homojen bir erime olacağı için yanağınızın sol tarafındaki yağ hücrelerinin %20 si erir ise, sağ tarafındaki yağ hücrelerinin de %20 si erir. Yağların erimesinin vücuda herhangi bir zararı yoktur ve gerek görülürse işlem tekrarlanır. Yağ enjeksiyonu sedasyon anestezisi ile yapılabilir. Ortalama işlem süresi yapılacak bölge genişliği ile orantılı olarak 30 dk – 1 saat sürer. Herhangi bir kesi olmadığından iz problemi ile karşılaşılmaz. İşlem sonrası uygulanan bölgede birkaç gün sürecek ödem olağandır. Buz tatbiki ve basit ağrı kesiciler faydalıdır. Kişi yapılan işlemin derecesine, sosyal durumuna ve yaptığı işe göre birkaç gün ile birkaç hafta içerisinde işine ve sosyal hayatına dönebilir.

MİKRO YAĞ ENJEKSİYONU (LİPOFİLLİNG=NANOFAT GRAFTING) NEDİR?

Mikro ve nano yağ enjeksiyonu yöntemi teknik olarak klasik yağ enjeksiyonundan farklı yeni gençleştirme yöntemlerinden bir tanesidir. Günümüzde modern yüz germe ameliyat tekniklerinde bile mikro yağ enjeksiyonu standart uygulanır hale gelmiştir. Mikro yağ enjeksiyonunda vücutta özellikle kişinin kendi genç ve kök hücreden zengin yağ hücreleri ayrıştırılarak yüz gençleştirmede kullanıldığı bir yöntemdir. Alınan mikro yağ hücreleri bir takım işlemlerden geçirilerek kök hücreden zenginleştirilmiş pür yağ hücresi şeklinde yüze uygulanmaya hazır hale getiriliyor. İnce bir kanül yardımıyla yüzün belirli bölgelerine enjekte edilir.

MİKRO YAĞ ENJEKSİYONU NERELERE UYGULANABİLİR?

Elmacık kemikleri üzerine uygulanarak yanaklardaki sarkık görüntü düzeltilebilir. Göz altı çukurluklarının (tear trough deformitesi) tedavisi, Alın, kaş arası ve göz çevresindeki kırışıklıklar, Belirginleşmiş nazolabial çizgiler giderilebilir. Çenesi küçük olan kişilerde çene ucu çıkıntısı belirginleştirme mikro yağ enjekisyonu ile belirginleştirilebilir, Göz altı morluklarının tedavisinde de en etkili yöntemlerden biri mikro ve nano yağ enjeksiyonudur. Dudak dolgunlaştırma ve kontürünü oluşturma amaçlı, Yüz asimetrilerinin düzeltilmesi Burun deformitelerinin düzeltilmesinde de mikro yağ enjeksiyonu kullanılmaktadır. El sırtı ve dekolte bölgesinin gençleştirilmesinde, Genital bölgenin gençleştirilmesinde Yara izi tedavisi ve sivilce izlerinin tedavisinde mikro ve nano yağ enjeksiyonu ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

MİKRO YAĞ ENJEKSİYONUNUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Yanaklar, göz çevresi ve dudak estetiğinde de başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir. Facelift, meme ve kalça büyütme gibi operasyonlarda daha pürüzsüz ve daha doğal bir sonuç elde etme de mikro yağ transferi büyük fayda sağlar. Yaşla birlikte çene ve boyunda oluşan yumuşak doku ve kemik kaybını düzeltmekte çok etkilidir.

Cerrahi dışı yüz gençleştirmede dermal dolgu malzemelerine alternatif olarak yaygın olarak kullanılan birçok dolgu malzemesi var. Kişinin kendi yağ dokusundan elde edilen malzemenin diğerlerine oranla alerjik reaksiyon riski yoktur ve daha uzun süre etkisini sürdürebilir. Kişinin kendi kanında bulunan doğal kök hücreleri, mikro yağ transferinin ardından cilde daha sağlıklı bir ışıltı verir.

İYİLEŞME VE TEDAVİNİN ETKİSİNİN GÖRÜLMESİ NE KADAR ZAMAN ALIR?

Hastalar operasyon tamamlandıktan sonra serbestçe hareket edebilir. İşlemden sonra 36 saat boyunca ufak bir hassasiyet yaşanabilir. Mikro yağ transferi genellikle 1-3 seans sonrasında tamamlanabilir. Bu aşırı dolgun görünümün önlenmesini sağlar. Transfer edilen yağın yaklaşık %50-70’i hayatta kalır, hastanın kendi yağ hücresi kullanıldığından vücut tarafından bir kısmı tolere edilebilir.

Mikro yağ greftinin en önemli ikinci faydası cildinizde oluşturacağı değişikliklerdir. Birkaç ay içinde, hastaların çoğunda cilt kalitesi ve dokusunda önemli gelişmeler görülür. Bu yağın içerdiği kök hücrelerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

GÜZELLİĞİNİZİ BERABER KEŞFEDELİM.

İletişim

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin

Start typing and press Enter to search