fbpx

GENİTAL ESTETİK

Kusursuz Görünüm Mutlu Hayatlar
imgsolbolumlar-vajinoplasti

GENİTAL ESTETİK

GENİTAL BÖLGENİN PROBLEMLERİ

Bu anlamda sayılabilecek başlıca problemler başlıca, küçük dudakların yani iç dudakların normalden büyük ve sarkık olmalarıdır. Küçük dudaklar bazen öyle büyük olurlar ki, fil kulağı deformitesi dediğimiz görünüm ortaya çıkar. Böylesine büyük ve sarkık olan küçük dudaklar (iç dudaklar) sadece estetik olarak bir görünüm bozukluğu yaratmazlar. Özellikle cinsel ilişki sırasında bir takım fonksiyonel problemleri de beraberinde getirir. Bazen bu sorun enfeksiyon kaynağı olabilir ve kötü koku yaratabilir.

GENİTAL ESTETİK AMELİYATLAR

Saymış olduğum bu problemlerin cerrahi olarak düzeltilmesi mümkündür. Çoğunlukla lokal anestezi altında fazla olan kısımlar çıkarılarak küçük dudaklar olması gereken normal boyutlara ve görünüme getirilir. Eğer asimetri mevcutsa girişim sırasında bu sorunlar düzeltilebilir. Böylece hem estetik olarak güzel bir görünüm elde edilmiş olur ve hem de fonksiyonel olarak sebep olan problemler ortadan kalkmış olur. Yapılan bu işleme labioplasti ameliyatı denir. Ameliyat, yaklaşık 30-50 dk. sürer. Operasyon sırasında kızlık zarına ve idrar yollarına hiçbir şekilde zarar verilmez. Dikiş izi kesinlikle kalmaz. Uygun yöntem ile yapıldığı sürece his kaybı oluşmaz ve hiçbir şekilde orgazm engellenmez.

Labioplasti operasyonu için başvuran bayanların birçoğunda aslında klitoris estetiğine de ihtiyaç vardır. Klitoris çok zengin sinir ağına sahip, duyudan zengin bir organ olup ilişki sırasında uyarılarak orgazmı kolaylaştırıcı rol oynar. Küçük dudakların büyük ve sarkık olduğu durumlarda klitorisin de üzerinde ve yanlarında aşırı bir doku fazlalığı olabilmektedir. Klitorisin üzerini bir kapüşon gibi örten bu doku fazlalığı orgazmı zorlaştırır. Böyle durumlarda labioplasti esnasında klitorisi örten fazla deri çıkarılarak problem çözümlenir.

Büyük dudaklarda bazen normalden daha fazla dolgunluk olabilir. Bu durum hem görüntü olarak hoş değildir hem de bazı dar giysilerde örneğin mayo giyildiği zaman dışarıdan belli olur ve bu da kişiye tedirginlik verir. Böyle durumlarda ya ince bir kanülle liposuction yapılarak aşırı kabarıklıklar giderilir ya da cerrahi olarak bir miktar cilt ve cilt altı yağ dokusu çıkarılmak suretiyle normal görünüm sağlanır. Bu işlemde dikiş izi küçük dudaklarla büyük dudaklar arasında kalacak şekilde kesi planlanır ve mayo ya da iç çamaşırının dışında kalan bir iz oluşmaz.

Büyük dudakların aşırı kabarık olduğu durumlarda hele de kişi şişman yapıda biri ise Venüs tepesi (pubis) bölgesinin de normalden çok fazla kabarık olduğunu görebiliriz. Bu durum da, estetik, fonksiyonel ve psiko-sosyal bazı sorunlara neden olabilir. Orta ve hafif derecedeki fazlalıkları liposuction ile halletmek mümkün iken aşırı fazlalıklarda cerrahi olarak fazla deri ve yağ dokusunu çıkarmak gerekir. Bazen de büyük dudaklar olması gerekenden daha hacimsiz hatta çökük olabilir. Bu gibi durumlarda ise tam tersi cilt altına yapılacak yağ dolgusu (lipofilling) ile büyük dudakların normal kabarıklığı sağlanmaya çalışılır.

VAJİNOPLASTİ NEDİR?

Bir kadının yüz güzelliği ve vücut güzelliği çok çok iyi bile olsa, eğer genital organlarında kendisini hoşnut etmeyen her hangi bir estetik kusur varsa bu, onu psikolojik olarak ileri derecede rahatsız edebilir. Bu rahatsızlık cinsel yaşantıyı olumsuz olarak etkiler ve cinsel anlamda başarısızlıklara neden olabilir. Bu problemlerin yapılacak genital estetik (Vajina Estetiği) operasyonlar ile ortadan kaldırılması mümkündür. Vajinal bölgeye yapılan daraltma ameliyatının adı ‘vajinoplasti’ dir. Vajinoplasti, aslında rekonstüktif yani yeniden yapılandırıcı bir işlemdir.

Vajenin ileri derecede gevşemesi ve bollaşması, normal doğum yapmış birçok kadında doğum esnasında gerilen ve genişleyen dokuların doğum sonrasında normale dönememesine bağlıdır. Mükerrer doğumlar ve yaşın ilerlemesi bu problemi artırıcı rol oynar. Böyle durumlarda hem estetik görünümü düzeltmek ve hem de ilişki hazzını artırma amacıyla vajina estetiği (vajina daraltma) operasyonları yapılır. Bu operasyonla fazla olan bir miktar doku çıkarılır ve gevşeyen kas dokusu birbirine dikilerek daraltma gerçekleştirilir. Normal doğum sırasında görülebilen doğum yırtıklarının veya doğumu kolaylaştırmak amacıyla yapılan kesinin (epizyotomi) düzgün onarılamaması ya da onarım sonrası enfeksiyon, yara ayrışması vs. gibi komplikasyonların görülmesi sonucunda vajen girişinde hem estetik görünüm bozukluğu ve hem de bollaşma ortaya çıkabilir. Bu da yapılacak bir vajinoplasti (vajen estetiği) operasyonu ile cerrahi olarak düzeltilebilir.

UYGULAMA ADIMLARI NELERDİR?

Vajinoplasti operasyonu, genişlemiş olan vajinal dokunun alınması ve vajinanın etrafında bulunan yumuşak doku ve kasların sıkılaştırılması prensibi ile uygulanmaktadır. Kimi zaman labioplasti yani büyük dudakların da küçültülmesi ya da şeklinin düzeltilmesi operasyonları eş zamanlı olarak uygulanabilir. Çoğunlukla çocuk sahibi olan kadınlar bu operasyon için başvurmaktadır.
Vajinoplasti operasyonunda karından herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur, ameliyat yalnızca vajen bölgesine uygulanmaktadır. Operasyon yaklaşık olarak 30-40 dakikada tamamlanmaktadır.
Vajinanın girişi ve 3-4 cm içerisi daraltılır. Ardından dikiş atılır. Bu dikişler kendiliğinden eriyen dikişlerdir. Bu sebeple operasyon sonrası yeniden dikişler aldırılmaz.
Vajina daraltma ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyondan sonraki ilk 2 haftada vajinal akıntı görülebilir. Ortalama olarak 6 hafta sonra doktor kontrolünde, cinsel ilişkide bulunmak için herhangi bir engel görülmüyor ise cinsel ilişkiye başlanabilir.
Operasyon, hastanın tüm yaşamanı etkileyen, büyük bir girişim değildir. Operasyondan yaklaşık olarak 1-2 gün sonra, hasta günlük yaşantısına dönebilir.

HYMENOPLASTİ NEDİR?

Halk arasında kızlık zarı diye bilinen ve bazı toplumlarda bakireliğin kanıtı olarak kabul edilen hymen zarı aslında vajen ve anüs gelişimi sırasında ortaya çıkan, delikli zar şeklinde bir kalıntı yapıdır. Bazı kişilerde doğuştan yok olabileceği gibi üzerinde bulunan deliklerden birinin genişliği ve elastikiyeti yırtılma ve kanama olmaksızın cinsel ilişkiye izin verecek şekilde de olabilir. Ayrıca ilk ilişki sırasında yırtıldığı halde kanamayabilir de. Hymen, ilişki dışında bisiklete binme, ata binme ve bazı jimnastik hareketlerine bağlı olarak ya da bazı kazai nedenlere bağlı olarak da yırtılabilir. Bu gibi durumlarda hymenoplasti dediğimiz operasyonla onarım imkânı vardır.

Genital estetik ameliyatlar tercihen adet(regl) bittikten birkaç gün sonra yapılmalıdır. Bu operasyonlar lokal anestezi veya genel anestezi altında ve ameliyathane şartlarında gerçekleştirilir. Eriyebilen dikişler kullanıldıysa dikiş alma problemi yoktur. Eğer erimeyen dikişler kullanıldıysa yapılan ameliyata göre bu dikişler 7-14. günler arasında alınırlar.

GİRİŞİM SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Genital estetik (Vajina Estetiği) ameliyatlarından sonra genellikle 5-7 gün süreyle antibiyotik tedavisi uygulanır. O bölgenin hijyenine dikkat etmek önemlidir. Birkaç gün süren minimal ağrılar olabilir ve bunlar ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol edilebilir. Minimal sızıntı şeklindeki kanamlar önemli değildir, geçene kadar hijyenik pedler kullanılmalıdır. Tuvaletten sonra antiseptikle ıslatılmış steril gazlı bezlerle önden arkaya doğru silinerek temizlik yapılır ve arkasından antibiyotikli pomatlar sürülebilir. Bu operasyonlardan sonra günlük hayat fazlaca etkilenmemekle birlikte fazla ağır kaldırmak ve tuvalet sırasında aşırı ıkınma ve kabız kalmaktan olabildiğince kaçınılmalıdır. Ata binme, bisiklete binme ve bazı tehlikeli sporlar yapmaktan, sauna, havuz ve solaryuma girmekten ve de cinsel ilişkiden doktorun önereceği süre kadar kaçınmalıdır.

KOMPLİKASYONLAR VE İSTENMEYEN SONUÇLAR

Bu operasyonlarda, Estetik ve Plastik Cerrahi kurallarına, asepsi-antisepsi kurallarına ve ameliyat sonrası bakım ve hijyen kurallarına ve de doktorun tavsiyelerine uyulduğu taktirde, genellikle tatminkar sonuçlar alınır. Nadiren komplikasyonlar gözükür. Görülebilen başlıca komplikasyonlar; kanama, enfeksiyon, dikiş açılması ve alerjik reaksiyon gibi olasılıklardır. Bir diğer olasılık ise sonucun estetik ve fonksiyonel açıdan doyurucu olmaması durumudur. Sözünü ettiğimiz bu problemlerle karşılaşma olasılığı çok düşüktür ve genel cerrahi prensipleri dahilinde hepsinin tedavisi mümkündür.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

Bu uygulama genital bölgeye uygulanır.

GÜZELLİĞİNİZİ BERABER KEŞFEDELİM.

İletişim

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin

Start typing and press Enter to search