fbpx

VAJİNOPLASTİ

Kusursuz Görünüm Mutlu Hayatlar
imgsolbolumlar-vajinoplasti

VAJİNOPLASTİ

VAJİNOPLASTİ NEDİR?

Bir kadının yüz güzelliği ve vücut güzelliği çok çok iyi bile olsa, eğer genital organlarında kendisini hoşnut etmeyen her hangi bir estetik kusur varsa bu, onu psikolojik olarak ileri derecede rahatsız edebilir. Bu rahatsızlık cinsel yaşantıyı olumsuz olarak etkiler ve cinsel anlamda başarısızlıklara neden olabilir. Bu problemlerin yapılacak genital estetik (Vajina Estetiği) operasyonlar ile ortadan kaldırılması mümkündür. Vajinal bölgeye yapılan daraltma ameliyatının adı ‘vajinoplasti’ dir. Vajinoplasti, aslında rekonstüktif yani yeniden yapılandırıcı bir işlemdir.

Vajenin ileri derecede gevşemesi ve bollaşması, normal doğum yapmış birçok kadında doğum esnasında gerilen ve genişleyen dokuların doğum sonrasında normale dönememesine bağlıdır. Mükerrer doğumlar ve yaşın ilerlemesi bu problemi artırıcı rol oynar. Böyle durumlarda hem estetik görünümü düzeltmek ve hem de ilişki hazzını artırma amacıyla vajina estetiği (vajina daraltma) operasyonları yapılır. Bu operasyonla fazla olan bir miktar doku çıkarılır ve gevşeyen kas dokusu birbirine dikilerek daraltma gerçekleştirilir. Normal doğum sırasında görülebilen doğum yırtıklarının veya doğumu kolaylaştırmak amacıyla yapılan kesinin (epizyotomi) düzgün onarılamaması ya da onarım sonrası enfeksiyon, yara ayrışması vs. gibi komplikasyonların görülmesi sonucunda vajen girişinde hem estetik görünüm bozukluğu ve hem de bollaşma ortaya çıkabilir. Bu da yapılacak bir vajinoplasti (vajen estetiği) operasyonu ile cerrahi olarak düzeltilebilir.

UYGULAMA ADIMLARI NELERDİR?

Vajinoplasti operasyonu, genişlemiş olan vajinal dokunun alınması ve vajinanın etrafında bulunan yumuşak doku ve kasların sıkılaştırılması prensibi ile uygulanmaktadır. Kimi zaman labioplasti yani büyük dudakların da küçültülmesi ya da şeklinin düzeltilmesi operasyonları eş zamanlı olarak uygulanabilir. Çoğunlukla çocuk sahibi olan kadınlar bu operasyon için başvurmaktadır.
Vajinoplasti operasyonunda karından herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur, ameliyat yalnızca vajen bölgesine uygulanmaktadır. Operasyon yaklaşık olarak 30-40 dakikada tamamlanmaktadır.
Vajinanın girişi ve 3-4 cm içerisi daraltılır. Ardından dikiş atılır. Bu dikişler kendiliğinden eriyen dikişlerdir. Bu sebeple operasyon sonrası yeniden dikişler aldırılmaz.
Vajina daraltma ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyondan sonraki ilk 2 haftada vajinal akıntı görülebilir. Ortalama olarak 6 hafta sonra doktor kontrolünde, cinsel ilişkide bulunmak için herhangi bir engel görülmüyor ise cinsel ilişkiye başlanabilir.
Operasyon, hastanın tüm yaşamanı etkileyen, büyük bir girişim değildir. Operasyondan yaklaşık olarak 1-2 gün sonra, hasta günlük yaşantısına dönebilir.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

Bu uygulama genital bölgeye uygulanır.

GÜZELLİĞİNİZİ BERABER KEŞFEDELİM.

İletişim

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin

Start typing and press Enter to search