fbpx

PROTEZ İLE MEME BÜYÜTME

Kusursuz Görünüm Mutlu Hayatlar
imgsolbolumlar-protezilememebuyultme

PROTEZ İLE MEME BÜYÜTME

PROTEZ İLE MEME BÜYÜTME NEDİR?

Meme büyütme (Göğüs Büyütme–Meme Protezi, Silikon Meme Estetiği) küçük boyutlu bir memenin, meme dokusu altında oluşturulan cebe silikon protez yerleştirilerek büyütülmesi işlemidir. Göğüslerinizin büyüklüğünden memnun değilseniz, meme büyütme operasyonu sizin için ideal bir seçenektir. Meme büyütme operasyonu ile;

Göğüslerinize dolgunluk ve dirlik kazandırabilir,
Vücut yapınızla dengeli durmasını sağlayabilir,
Kendinize olan öz güveninizi yeniden kazanabilirsiniz.

GÖĞÜS BÜYÜTME İÇİN UYGUN BİR ADAY MIYIM?

Aşağıdaki koşullardan biri veya birkaçı meme büyütme operasyonu için uygun aday olabileceğinizin göstergelerindendir.

Göğüslerinizin çok küçük olduğunu düşünüyorsanız,
Vücudunuzu saran giysiler giydiğinizde, göğüs kısmı size büyük geliyorsa,
Mayo ya da bikini giydiğinizde çekingenlik hissediyorsanız,
Çocuk sahibi olduktan sonra, göğüsleriniz küçüldü ve deforme olduysa,
Kilo verdiğinizde, göğüslerinizin şekli ve boyutu değiştiyse,
Bir göğüsünüz diğerinden daha küçükse meme büyütme için uygun adaysınız demektir.

UYGULANACAK ANESTEZİ YÖNTEMİNİN SEÇİMİ

Kendinizi daha rahat hissetmeniz için operasyon esnasında size bazı ilaçlar verilmektedir. Ya genel anestezi uygulanmaktadır ya da damar yolu ile verilen sakinleştiriciler kullanılmaktadır. Doktorunuz sizin için en iyi seçeneği sunacaktır.

UYGULAMA ADIMLARI NELERDİR?

Meme küçük ancak meme başında ve derisinde belirgin sarkma varsa meme toparlama (dikleştirme, mastopeksi) işlemi ile birlikte meme büyütme ameliyatı yapılır. Yaşam kalitesini doğrudan etkileyen kişinin psikososyal durumunu son derece olumlu etkileyen bir ameliyattır.

PROTEZ YERLEŞİMİ İÇİN GİRİŞ YERLERİ

Ameliyat 3 farklı kesi ile yapılabilmektedir. Güncel yaklaşım, silikonu iz bırakmayan meme başı çevresinden yerleştirmektir. Meme alt kıvrımından veya koltuk altından yapılan ameliyatta bu bölgelerde 3-4 cm boyunda iz kalmaktadır. Meme ucundan yapılan ameliyatlarda, meme ucunun kahverengi olması ve çevre deri ile arasında zaten var olan bir kahverengi-beyaz çizgi üzerinden kesi yapıldığından hiç iz kalmamaktadır. Estetik cerrah için daha zahmetli olmakla birlikte izsiz olacağından dolayı meme başından girerek silikon yerleştirmeyi tercih ediyorum.

PROTEZ SEÇİMİ

Operasyondan sonra sahip olmayı istediğiniz göğüsün büyüklüğü ve şekli oldukça önemlidir. Bu yüzden doktorunuzla konuşurken  dürüst olmalı ve beklentilerinizi açıkça ifade etmelisiniz.

Göğüs yapınız, deri esnekliğiniz ve vücut şekliniz protez seçiminde şekline ve büyüklüğüne karar verirken en önemli noktalardır.

GÖĞÜS PROTEZİNİ YERLEŞTİRME BÖLGESİ

Giriş yeri açıldıktan sonra, meme protezi;

Ya göğüs kasının altına,
Ya da direk olarak göğüs kasının üzerindeki dokunun altına
Veya yarısı kas altında, yarısı meme dokusunun altında olacak şekilde yerleştirilebilir.

Protezin yeri, meme protezinin büyüklüğüne, hastanın hayal ettiği göğüs büyüklüğüne, vücut şekline ve doktorunuzun görüşlerine göre değişir.

Protez giriş yerini kapatırken dikişler meme dokusunun altından atılır ve zaman içerisinde kaybolur. Meme büyütme operasyonunun sonuçları anında belli olur. Zaman içerisinde şişlikler iner ve yara izi kaybolur.

MEME BÜYÜTME OPERASYONU İÇİN NE GİBİ HAZIRLIKLAR YAPMALIYIM?

Eğer sigara bağımlılığınız varsa, sizden operasyondan önce sigarayı bırakmanız istenecektir. Aspirin ve vitaminler kanamayı artırdığından, operasyondan önce bu ilaçları almamalısınız. Ayrıca doktorunuz size operasyondan önce uymanız gereken kuralları anlatacaktır. Meme büyütme operasyonundan sonra genel anestezi aldığınızdan dolayı 1 gece gözetim altında bulunmanız yeterli olacaktır.

GÖĞÜS PROTEZİ YERLEŞTİRİLDİKTEN SONRA, GÖĞÜSLERİM NASIL OLACAK?

Operasyondan sonra aynı gün içerisinde ayağa kalkabilirsiniz.  Ayrıca, destekleyici sütyen takabilirsiniz. Muhtemelen doktorunuz size operasyondan 3. ile 7. gün  sonra banyo yapmanıza izin verecektir. Bütün oluşabilecek şişlikler bir ay içinde kaybolur. Meme büyütme orta derece zorlukta bir operasyondur. Genelde, hastalar aynı gün taburcu olur ve işine 3-4 gün sonra geri dönebilir. Operasyondan sonra ilk gün sıkıntılı geçebilir. Bu operasyon hareketlerinizde ve hayatınızda çok büyük bir kısıtlama yaratmaz. Meme büyütme operasyonundan sonra, destekleyici sütyen takabilirsiniz. Operasyondan sonra, doktorunuzun tavsiyelerine birebir uymalısınız.

OPERASYONDAN SONRA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN DURUMLAR ŞUNLARDIR?

Operasyondan sonra, 2- 5 gün göğüs bölgenizde sertlik ve acı hissedebilirsiniz. Birkaç gün içinde istediğiniz kıyafetleri giyip çıkarabilirsiniz. Sütyeni birkaç gün içinde takabilirsiniz. Göğsünüzde hafif sertlik ve duyarlılık hissedebilirsiniz, ayrıca ciltte geçici çürükler oluşabilir. Kollarınızı kaldırmakta zorluk çekebilirsiniz. Kollarınızı yukarı kaldırmayın, ağır yük kaldırmayın ya da kollarınızı zorlayacak fiziksel aktivitelerden kaçının. Bazı şişlikler ve renk değişiklikleri meydana gelebilir. Fakat, bu durum geçicidir. Şişlikler genelde bir ay içerisinde kaybolur.

GÖĞÜS BÜYÜTME OPERASYONUNDAN SONRA GÜNLÜK AKTİVİTELERİME NE ZAMAN GERİ DÖNEBİLİRİM?

Operasyondan sonra günlük aktivitelerinize geri dönmek birkaç gününüzü alacaktır. Operasyondan sonra iyileşme süreciniz için kalkıp dolaşmanız çok önemlidir. Göğüs operasyonundan sonra, çalıştığınız yere bağlı olarak birkaç gün içinde işinize geri dönebilirsiniz. Operasyondan en az iki hafta sonrasına kadar ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmalısınız. Ayrıca bir ay boyunca göğüslerinize oldukça nazik davranmalısınız. Meme büyütme operasyonu göğüslerinizin daha dolgun ve büyük görünmesini sağlar. Artık siz de, istediğiniz kıyafetleri rahatça seçebileceksiniz. Her meme büyütme operasyonu olan bayanlar gibi, sizin de kendinize olan güveniniz artacaktır. Operasyondan sonra büyütme operasyonunun sonuçları kalıcıdır.

GÖĞÜS BÜYÜTME OPERASYONU OLAN BİR ANNE ÇOCUK EMZİREBİLİR Mİ?

Birçok anne adayı bu konuda endişelidir.  Fakat bu konuda endişelenecek bir şey yoktur. Çünkü  meme protezi derinin altına yerleştirilir ve bu durum kesinlikle süt dokularına ve kanallarına zarar vermez. Meme protezlerinin doğal görünüp görünmemesi sadece yapılan operasyona bağlıdır. Neden protezi şekli, büyüklüğü ya da markası değildir.

EMZİRMEDEN SONRA SARKAN GÖĞÜSLER PROTEZLE DİKLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Genelde, emziren kadınlarda atrofi adı verilen doku kaybı olur ve süt boşalınca, göğüsler sarkar.  Meme dokusunda oluşan kaybı protezle düzeltmek mümkündür. Sarkma ciddi ise protez operasyonuna ek olarak beraberinde meme dikleştirme operasyonu da gerekebilir.

AMELİYAT SONRASI MASAJ NEDİR?

Ameliyat sonrası yerleştirilmiş olan silikon etrafında kapsül kontraksiyonu şeklinde bir sorun ortaya çıkabilmektedir. Bunu önleme amaçlı doktorunuzun da tavsiyesi doğrultusunda önerilen meme egzersizleri (=meme masajı) vardır.

Ameliyat sonrasında 2. -3. haftadan itibaren başlanarak ilk 3 ay meme silikonunun 4 yöne (aşağı, yukarı, sağa, sola) olacak şekilde ve her yönde 10 sn tutulacak şekilde uygulanan masajdır.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

Bu uygulama Meme bölgesine uygulanır.

GÜZELLİĞİNİZİ BERABER KEŞFEDELİM.

İletişim

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin

Start typing and press Enter to search