fbpx

MİKROTİA

Kusursuz Görünüm Mutlu Hayatlar
imgsolbolumlar-mikrotia

MİKROTİA

MİKROTİA NEDİR?

Mikrotia, doğuştan kulak kepçesi veya kulağın bir kısmının olmaması durumudur. Çok az rastlanan bir hastalıktır. Kulak tam oluşmadığı için işitme kaybı olması olasıdır.

UYGULAMA ADIMLARI NELERDİR?

Doğuştan Kulak Yokluğu (Mikrotia) ameliyatı doğumdan hemen sonra yapılmaz. Doğuştan kulak yokluğu ameliyatı için 5 yaş ve sonrası uygun zamandır. Kulak kepçesi yapımında kaburga kıkırdağı kullanılır ve şekillendirilerek kulak kepçesi yapılır. Bu yüzden kıkırdakların tamamen gelişmesi beklenilmelidir. Tedavide genel anestezi uygulanır. Eğer kulak tamamen baştan yapılacaksa birden fazla ameliyat gerektirebilir. Her bir ameliyat arasında yaklaşık üç aylık süre olmalıdır. Doğuştan kulak yokluğu (mikrotia) ameliyatlarında bazen yapay maddeler de kullanılır ancak bu tavsiye edilmez. Bu maddeleri vücudun kabul etmeme ihtimali yüksektir. Kişinin dokusu en doğal ve sağlıklı olanıdır. Mikrotia kulak ameliyatı yapan doktorlar ameliyat sürecini ailelere iyice anlatıp tüm detaylardan bahsetmelidir. Doğuştan kulak yokluğu (mikrotia) ve şekil bozuklukları için 20 yılı aşkın süredir ameliyatlar yapılmaktadır ve sonuçlar genelde başarılıdır. Doğuştan kapalı kulak ameliyatı için işinde uzman bir doktor bulunmalıdır. Aksi takdirde çeşitli komplikasyonlarla karşılaşılabilir.

DOĞUŞTAN KULAK YOKLUĞU (MİKROTİA) AMELİYATI SONRASI ?

Mikrotia ameliyatı sonrası ilk dönemde kulak ve çevresinde şişlikler olabilir. Bu şişlikler zamanla geçecektir. İlk 14 gün kulak üstüne yatılmaması tavsiye edilir. Ameliyat sonrası doktorun önerdiği yumuşak yapıda yastıklar kullanılmalıdır. İyileşme sürecine bağlı olarak kulağın tam şeklini alması birkaç ayı bulabilir. Tamamen yeniden yapılan bir kulak birden fazla ameliyat gerektirdiği için kulak tam şeklini alana kadar ameliyatlara devam edilmelidir. Üç ayda bir ameliyat olması gerek bir çocuğun psikolojisi olumsuz etkilenebilir. Bu süreçte aileler çocuklarına destek olmalı ve gerekirse bir uzmandan psikolojik destek almalıdır. Birden fazla ameliyat gereken çocuklarda okul öncesi zaman önerilir. Aksi taktirde çocuk üç ayda bir ameliyata gireceği için ve her ameliyatın bir iyileşme süreci olduğu için derslerinden geri kalabilir aynı zamanda sosyalleşmesi olumsuz yönde etkilenebilir.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

Bu uygulama Kulak bölgesine uygulanır.

GÜZELLİĞİNİZİ BERABER KEŞFEDELİM.

İletişim

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin

Start typing and press Enter to search