fbpx

MEME KÜÇÜLTME

Kusursuz Görünüm Mutlu Hayatlar
imgsolbolumlar-memekucultme

MEME KÜÇÜLTME

MEME KÜÇÜLTME NEDİR?

Göğüs küçültme ameliyatı göğüslerin normalden daha büyük olması nedeniyle duyulan rahatsızlıkların yok edilmesi için yapılmaktadır. Bu operasyon, göğüslere dolgunluk verici doku, yağ ve cilt bölümünün bir kısmının alınmasını ve göğüslerin vücutla orantısını yani uyumunu sağlamak amaçlarıyla gerçekleştirilir. Göğüslerin olması gerekenden daha büyük olması kadınlar açısından hem duygusal, hem de sağlıkları açısından sorun yaşamalarına neden olmaktadır. Büyük göğüslerin verdiği ağırlık yüzünden kadınların daha aktif bir yaşam sürmelerine engel olabilen bu sorun, yapılacak küçük bir operasyon sayesinde çözülebilir. Kadınlar açısından fiziksel ve duygusal rahatsızlıkların yaşanmasına neden olan büyük göğüslerin, göğüs küçültme ameliyatıyla normal boyutlara getirilmesi mümkün olur.

MEMELER NEDEN NORMALDEN FAZLA BÜYÜR?

Memeler değişik nedenlerle büyük olabilir. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu, vücut ölçülerine uyum sağlamayan iri meme oluşabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi  mevcut sorunu daha da arttırabilir. Meme dokusunun artması ve buna bağlı iri meme genç kızlarda da görülebilir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI YALNIZCA ESTETİK AMAÇLI MI YAPILIR?

Estetik meme küçültme ameliyatı, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte aslında estetik değil rekonstrüktif (sağlık için gerekli) bir ameliyattır.

BÜYÜK MEME VÜCUDUNUZA NE GİBİ FİZİKSEL RAHATSIZLIKLARA NEDEN OLUR ?

İriliğe bağlı sarkık bir meme, kadında sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir, kamburluğa yol açabilir. Sutyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Nefes almada güçlük çekilebilir. Meme derisi ile göğüs derisinin devamlı birbirine sürtünmesi sonucu meme altı oluğunda pişikler oluşabilir, yaralar açılabilir. Günlük fizik aktiviteyi sınırlandırabilir. Ayrıca iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur. Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat, memelere doğal bir görünüm kazandırır, yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişinin yaşamı kolaylaşır.

UYGULAMA ADIMLARI NELERDİR?

Meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır. Ameliyat 2-2,5 saat sürer.

MEME KÜÇÜLTMEDE KULLANILAN TEKNİKLER NELERDİR?

MEME UCUNDAN YAPILAN MEME KÜÇÜLTME:

Bu teknik az miktarda meme küçültmeye ihtiyacı olanlara, 1-2 cm meme ucu sarkması olanlarda uygulanabilir.

LOLİPOP ŞEKLİNDE İZLE YAPILAN MEME KÜÇÜLTME:

Bu günümüzde oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir. Meme çevresinde ve aşağıya dik inen lolipop gibi izlerle meme dokusundan ve fazlalık cildin çıkarıldığı bir tekniktir. Bu yöntem orta seviyede meme küçültmeye ihtiyacı olanlara uygulanabilir. Ayrıca meme ucu sarkıklığı 30 cm’nin altında olanlara uygundur.

TERS T ŞEKLİNDE YAPILAN MEME KÜÇÜLTME:

Bu teknik en sık kullanılan göğüs küçültme ameliyatlarındandır. Bu yöntemde meme ucu etrafından aşağıya doğru dik olarak inen ve memenin altında kalacak gibi ters T şeklinde yapılmış olan kesiyle ameliyat yapılır. Bu teknik meme boyutları büyük olan ve sarkma derecesi fazla olanlara uygundur.

İZ KALIR MI?

Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında kesinlikle iz kalır. Ancak bu izler başlangıçta belirgindir, zamanla belli belirsiz hale gelir. Ameliyat sonrası izlerin derecesi, memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır.

AMELİYAT SONRASI HASTANEDE NE KADAR YATMAM GEREKİR?

1-3 gün hastanede yatmanız gerekebilir.

AMELİYATTAN SONRA DİKKAT ETMEM GEREKEN ŞEYLER NELERDİR?

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı çok azdır. Kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Memeler üzerine sutyene benzer sargı uygulanır veya ameliyat sonrası önden kopçalı, telsiz sütyen giydirilir. Genellikle ameliyatta her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir ve 24-72 saat içinde çıkarılır. Meme başı üzerine ayrı pansuman konur.

GÜNLÜK YAŞANTIMA NE ZAMAN DÖNEBİLİRİM?

Ameliyat sonrası ertesi gün hasta ayağa kalkar. Hasta 2-3 gün sonra günlük işlerini yapabilir hale gelir. Ameliyattan sonra 1-2 gün sürebilecek ağrı için ağrı kesiciler kullanılır. Dikişler 7-10 gün sonra yara iyileşme hızına bağlı olarak alınır. Hastanede 1-3 gün kalınır. Hasta 1 hafta sonra işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Hastaya 6 hafta sporcu sutyeni giydirilir. Hastanın zorlayıcı kol hareketleri 3-4 hafta kadar yasaklanır, çünkü bu tarz hareketler şişme veya kanama, şişme ve yara açılması gibi problemlere neden olabilir. Sigara içmesi kesin olarak yasaklanır. Uyurken sırt üstü yatmak ise memelerin baskı altında kalmasını önler.

AMELİYAT SONRASI İSTENMEYEN DURUMLAR NELERDİR?

Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi görülebilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Meme başlarının ve kesi yerlerinin hissizleşmesi normaldir ve bu durum 1 yıl içinde düzelmektedir.

Ameliyat sonrası kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme, meme başı ve deri duyarlılığında değişme, meme başı kaybı, memede sertlik gibi geçici ya da kalıcı istenmeyen durumlara nadir de olsa rastlanılabilmektedir. Bu önceden tahmin edilemeyen bir durumdur. Meme küçültme ameliyatı olan bazı kadınlar çocuklarını emzirebilmektedir, ancak genellikle bu önceden tayini zor bir durumdur.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

Bu uygulama Meme bölgesine uygulanır.

GÜZELLİĞİNİZİ BERABER KEŞFEDELİM.

İletişim

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin

Start typing and press Enter to search