fbpx

HYMENOPLASTİ

Kusursuz Görünüm Mutlu Hayatlar
imgsolbolumlar-hymenoplasti

HYMENOPLASTİ

HYMENOPLASTİ NEDİR?

Halk arasında kızlık zarı diye bilinen ve bazı toplumlarda bakireliğin kanıtı olarak kabul edilen hymen zarı aslında vajen ve anüs gelişimi sırasında ortaya çıkan, delikli zar şeklinde bir kalıntı yapıdır. Bazı kişilerde doğuştan yok olabileceği gibi üzerinde bulunan deliklerden birinin genişliği ve elastikiyeti yırtılma ve kanama olmaksızın cinsel ilişkiye izin verecek şekilde de olabilir. Ayrıca ilk ilişki sırasında yırtıldığı halde kanamayabilir de. Hymen, ilişki dışında bisiklete binme, ata binme ve bazı jimnastik hareketlerine bağlı olarak ya da bazı kazai nedenlere bağlı olarak da yırtılabilir. Bu gibi durumlarda hymenoplasti dediğimiz operasyonla onarım imkânı vardır.

UYGULAMA ADIMLARI NELERDİR?

Kızlık zarı tamiri, kalıcı kızlık zarı ve geçici kızlık zarı tamiri olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.

Cinsel ilişkiden 2-6 gün kadar evvel gerçekleştirilen geçici kızlık zarı tamiriyle, zara kendiliğinden eriyen dikişler atılarak ilişki esnasında kanaması sağlanmaktadır. Bu işlem deneyimli jinekologlar tarafından yapılırsa %100 kanama olması sağlanabilmektedir.

Kalıcı kızlık zarı tamiri (flep yöntemi), cinsel ilişki yaşanmasından önce istenen herhangi bir tarihte uygulanabilir ve uzun süre boyunca kalıcı özelliği bulunmaktadır. Uygulamada meydana getirilen doku parçasıyla, kızlık zarının sürekliliğini sağlayacak bir biçimde mikrocerrahi olarak kızlık zarı yeniden oluşturulur. Vücudun tamamen emebildiği dikişler kullanılmaktadır ve ilk cinsel ilişki sırasında kanama olması sağlanmaktadır. Gerçekleştirtilen operasyonlar, hastanın isteğine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Bu uygulamaların ortalama süresi ise 15-20 dakika kadardır. Operasyonda genital bölgede gerginlik hissedilmesi gayet normal bir durumdur ve hasta kesinlikle ağrı veya acı hissetmez.

KIZLIK ZARI TAMİRİ SONRASI DİKKAT EDİLECEKLER?

Kızlık zarı tamiri operasyonundan sonra hastaların öncelikle kişisel hijyene özen göstermeleri, 2 gün kadar suyla temas edilmemeli ve bu süreden sonra da ayakta duş alınmalı, genital bölgenin kuru kalması sağlanmalıdır. Hasta, operasyon sonrası aşırıya kaçmak kaydıyla günlük işlerini sürdürebilir. Operasyondan sonra en az 10 gün süreyle kabız olmamaya çalışılmalı, lif açısından zengin beslenme yapılmalı, ameliyat yarasının iyileşmesinin hızlandırılması amacıyla vitamin ve protein açısından zengin bir beslenme yapılmalıdır. Kalıcı kızlık zarı tamiri yapılanların evlilik öncesi belli aralıklarla kontrol olmalarında fayda vardır.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

Bu uygulama Genital Bölgeye uygulanır.

GÜZELLİĞİNİZİ BERABER KEŞFEDELİM.

İletişim

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin

Start typing and press Enter to search