fbpx

ABDOMİNOPLASTİ

Kusursuz Görünüm Mutlu Hayatlar
imgsolbolumlar-abdominoplasti

ABDOMİNOPLASTİ

ABDOMİNOPLASTİ NEDİR?

Doğumdan sonra ya da aşırı kilo vermeden veya zayıflama sonucunda karın derisinin eski haline dönememesi sonucunda karın derisinde sarkmalar oluşabilir. Estetik karın ameliyatında, orta ve alt karın derisi, yağ dokusu ile birlikte fazla veya sarkmış olan kısmı çıkarılır, aynı ameliyatta karın kasları gevşemiş veya yana doğru araları açılmışsa, dikişler konarak gerginleştirilir. Genellikle göbek hizasının altında kalan deri tamamen çıkartılır, üzerinde kalan deri bölgesi ise göbek hizasını altına iner. Böylece karın derisi gerginleşir, düzleşir. Estetik Karın Germe ameliyatı sırasında karın kasları arasında orta hatta bir açılma mevcut ise (diyastaz) bu açıklık kapatılarak kaslar orta hatta birbirine yaklaştırılır. Böylece karında mevcut öne doğru bombelik te düzeltilmiş olur. Ancak bu ameliyat sonucunda, bikini içinde olmak üzere yatay yönde uzun bir skar (iz) kalacaktır. Bu izin nedeni, yukardan aşağı doğru gerdirilen ve fazlalık kısmı çıkartılan karın dersinin alt kenarının dikilmesi sonucudur. Bu ameliyatla, hamilelikte oluşan çatlakların göbek hizasının altında kalanları tamamen giderilebilir.

EN İYİ ADAYLAR KİMLERDİR?

Genel vücut ölçüleri normale yakın fakat karın bölgesinde diyet veya spora rağmen giderilemeyen deri ve yağ fazlalıkları olanlar en iyi adaylardır. Bu nedenle ameliyattan önce bir miktar kilo vermek yararlı olacaktır. Ayrıca, bir kaç doğumdan sonra karın derisinde sarkma veya gevşeme olanlar, karın kaslarında aşırı gevşeme olanlar, yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan deri elastikiyetinin azalması, aşırı miktarda kilo kaybından sonra derinin sarkması durumunda abdominoplasti yapılabilir. Ayrıca tekrar çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız ameliyata karar vermeden önce iyi düşünmelisiniz.

Abdominoplasti ameliyatından sonra bel ve sırt omurlarına binen yük azalacağından bel ve sırt ağrısı çeken hastalar içinde yaralı bir ameliyattır. Bu konuda yaptığımız bilimsel çalışmamızı yayınlarımız bölümünden bakabilirsiniz.

UYGULAMA ADIMLARI NELERDİR?

Özellikle ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 4 hafta sonraya kadar kesinlikle sigara içmemelisiniz. Sürekli kullandığınız bir ilaç var ise bunu doktorunuza söylemelisiniz. Ameliyat Klasik karın germe ameliyatı karnın büyüklüğüne ve genişliğine bağlı olarak 2-3 saat sürer.

Mini karın germe ise yaklaşık 1-2 saat sürer. Doktorunuz kesiyi ameliyat öncesi planladığı yerden yapar. Mini karın germede kesi daha küçük olup ameliyat sonrası dikkat çekmez. Klasik karın germede kaburgaların alt kısmına kadar deri karın duvarından ayrılır. Karın kaslarındaki gevşeklik onarılır. Bu işlem düz bir karın olmasını sağlar ve bel kısmınızı darlaştırır. Deri aşağı doğru çekilir ve fazla deri çıkartılır. Göbeğiniz için yeni bir yer yapılır. Ameliyat sonunda hastaya uygun korse giydirilir.

Ameliyat sonrası az miktarda ağrı ve gerginlik hissedersiniz. Ancak bu şikâyetler kullanacağınız ilaçlar ile kontrol edilebilir. Cerrahinin genişliğine bağlı olarak aynı gün evinize gidebileceğiniz gibi 2-3 gün hastanede de bulunabilirsiniz. Başlangıçta tam olarak dik duramamanıza rağmen en kısa zamanda ayağa kalkıp yürümelisiniz.

AMELİYATIN GETİRDİKLERİ

Estetik karın germe ameliyatı fiziki görünüşünüzü daha iyileştirir, kendinize güveninizi arttırır.  Her cerrahi girişimde olabilecek komplikasyonlar bu girişimde de olabilir. Estetik ameliyat sonrası komplikasyonlar arasında enfeksiyon ve kanama nadir de olsa görülebilir. Enfeksiyon durumunda drenaj ve antibiyotik kullanılır. Bu sorunlar sadece yara iyileşmesini biraz uzatan sorunlardır. Özellikle sigara kullanımı yara iyileşmesini bozan etkenlerden biridir. Bu nedenle ameliyatdan önce sigara içilmesine son vermek gerekir. Ameliyattan 10 gün önce sigara içilmesine son verilmelidir. Ameliyat öncesi özellikle gövde bölgesi güneşte kalmamalı, diyet uygulanıyorsa, yara iyileşmesini bozabileceğinden buna da ara verilmelidir.

KARIN GERME İLE KOMBİNE AMELİYATLAR

Karın germe ameliyatı ile birlikte başka büyük ameliyatlar yapılabilir ancak diğer büyük ameliyatların örneğin meme küçültme ya da burun ameliyatının kombine ameliyat olarak yapılmasını tavsiye etmiyorum. Özellikle karın germe ameliyatında büyük miktarlarda deri ve yağ dokusu çıkarılmaktadır. Bu büyük ameliyat ile birlikte başka bir büyük ameliyatın uygulanması, vücuda uygulanacak travma yüzeyini çok arttırır, anestezi süresi uzatır. Ancak karın yan kısımlarına ihtiyaç varsa doktorunuz tarafından size bildirilecek liposakşın ameliyatı ile kombine edilebilir.

AMELİYAT SONRASI

Estetik karın germe ameliyatı sonrası birkaç gün karında ağrı, gerginlik hissi olabilir. Bu yakınmalar için ağrı kesiciler kullanılır. Erken devrede hasta ayağa kaldırılır ve yürümesi istenir.

Kalıcı dikiş kullanılmış ise 10-15. günde tamamı alınır. Pansuman sargıları azaltılarak yerine karın korsesi giydirilir.  Hastalar 1 hafta sonra işine dönebilir. Tam iyileşme ise 2 hafta sürer. Karındaki dikiş izleri önceleri pembe renkte ve belirgindir. Giderek izlerin rengi solar ve izler azalır. Bu süreç altı aya kadar devam edebilir. Korse ise 1.5-2 ay kadar kullanılır.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

Bu uygulama Karın bölgesine uygulanır.

GÜZELLİĞİNİZİ BERABER KEŞFEDELİM.

İletişim

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin

Start typing and press Enter to search